Ciepło, tanio i ekologicznie. Czy to możliwe? - Meritum Development

Strona wykorzystuje COOKIES w celach statystycznych, bezpieczeństwa oraz prawidłowego działania serwisu.
Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Więcej informacji Zgadzam się




BLOG

Ciepło, tanio i ekologicznie. Czy to możliwe?
Bez względu na to, gdzie mieszkamy ogrzewanie domu pochłania najwięcej naszych wydatków, a także wpływa na komfort naszego życia. Dlatego wybór systemu grzewczego może być tutaj kluczowy. W bloku zazwyczaj nie mamy na to zbyt dużego wpływu i musimy zaakceptować decyzję developera. Jednak w domu już na etapie planowania możemy zdecydować o tym, jaką instalację grzewczą chcemy posiadać. A jest w czym wybierać.

Kotły nie tylko węglowe

Obecnie w zabudowie jednorodzinnej do ogrzewania wykorzystuje się kotły, np. węglowe, na pellet czy gazowe. Jednak w czasach, gdy coraz większą wagę przywiązuje się do ekologii, a ceny węgla idą w górę, przestaje on być głównym źródłem ogrzewania. Dlatego obecnie najpopularniejsze są piece na pellet, ekogroszek, a także ogrzewanie gazowe. Wszystkie są wydajne energetycznie, wygodne w użyciu i dużo czystsze od tradycyjnych „kopciuchów”. Ale, jak to zwykle bywa, każdy ma swoje zalety, ale także wady. 

Piece na pellet jak i ekogroszek to nowoczesne urządzenia grzewcze o niskiej emisyjności i wysokiej wydajności, które mogą być praktycznie bezobsługowe. Ekogroszek, który co prawda produkuje się z węgla, jest znacznie od niego czystszy (zawiera mniej siarki i popiołu), a więc jest bardziej ekologiczny. W tej konkurencji jeszcze lepiej wypada pellet, który produkuje się z drzewa (a dokładniej resztek z tartaków, dając im „nowe życie”), co sprawia, że jest pozbawiony siarki i popiołu. Ponadto pellet, w odróżnieniu od węgla czy ekogroszku jest dużo czystszy w użytkowaniu. Nie pyli podczas dozowania do pieca, przez co pozwala zachować czystość w kotłowni. 

Najczystszy z wymienionej trójki paliw konwencjonalnych jest gaz, z którym wiązano największe nadzieje w procesie odchodzenia od węgla. Jego zaleta to nie tylko zmniejszona ilość emisji szkodliwych substancji do atmosfery. Kotły gazowe, których wydajność sięga nawet 110%, są nie tylko bezobsługowe, ale i zajmują mało miejsca. Dzięki temu można je umieścić niemal w każdym pomieszczeniu, np. w łazience. Nie wymagają także usuwania popiołu i czyszczenia pieca.

Eko alternatywa

Przy galopujących cenach węgla i gazu (podwyżki nie ominęły też pelletu), wybór tych źródeł ogrzewania nie jest już taki oczywisty. Ich miejsce coraz częściej zajmuje pozyskiwanie energii cieplnej (przynajmniej częściowo) ze źródeł odnawialnych. Pompy ciepła czy kolektory słoneczne to nie tylko oszczędność w portfelu, ale także większa troska o środowisko. 

Pompy ciepła mają wiele zalet. Są niemal bezobsługowe i nie emitują szkodliwych zanieczyszczeń. Energię pobierają ze źródeł odnawialnych, takich jak powietrze, woda czy gleba. Chociaż koszt inwestycji jest wysoki, to już eksploatacja w skali roku pozwoli na oszczędności. A to przy stale rosnących cenach prądu czy gazu ma ogromne znaczenie.
Dodatkowo zaplanowanie instalacji z pompą ciepła na etapie projektu domu pozwoli zrezygnować z komina dymowego czy miejsca na składowanie opału.

Ciekawym rozwiązaniem są także kolektory słoneczne. Dzięki nim możemy zamienić energię promieniowania słonecznego na energię cieplną, którą następnie wykorzystamy do ogrzania wody użytkowej czy wspomagania systemu centralnego ogrzewania. Jest to rozwiązanie ekologiczne, które jednocześnie pozwala obniżyć koszty ogrzewania.

Co wybrać?

To tylko niektóre z dostępnych na rynku opcji. Podejmując decyzję warto się zastanowić co jest najważniejsze z mojego punktu widzenia. Chociaż globalne trendy (i bardzo dobrze) idą w stronę tego co ekologiczne, to warto pamiętać, że sposób ogrzewania powinien być dopasowany do nas, naszego stylu życia i finansowych możliwości.