Bezpieczna budowa? To możliwe! - Meritum Development

Strona wykorzystuje COOKIES w celach statystycznych, bezpieczeństwa oraz prawidłowego działania serwisu.
Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Więcej informacji Zgadzam się




Dziennik budowy

Bezpieczna budowa? To możliwe!
Budownictwo jest branżą, która wiąże się ze zwiększonym ryzykiem. Praca na wysokościach czy z ciężkimi materiałami lub sprzętem zawsze grozi wypadkiem. Dlatego, chociaż o bezpieczeństwie na budowie powiedziano już bardzo dużo, warto przypomnieć dobre praktyki, które poprawią bezpieczeństwo pracowników, a pracodawcom pozwolą spokojnie spać.

Każdy, kto chociaż przez chwilę był na budowie wie, że o wypadek w tym miejscu nie jest trudno. Wystarczy stanąć w nieodpowiednim miejscu, zrobić nierozważny ruch, a nawet nieodpowiednio się ubrać, by mogło dojść do tragedii. Dlatego, w myśl zasady: lepiej zabezpieczać niż leczyć, zanim zaczniemy swoją „przygodę” z budownictwem powinniśmy zadbać o kilka ważnych aspektów, poprawiających nasze i innych bezpieczeństwo.

Bezpiecznie w głowie i na głowie

Podstawowym elementem zapewniającym bezpieczeństwo na budowie jest odpowiednie przygotowanie pracowników. Najlepiej zrobić to przez szkolenia, dzięki którym każdy będzie poinformowany o potencjalnych zagrożeniach i będzie wiedział jak minimalizować ryzyko. Dlatego szkolenia powinny obejmować wszystkie, ważne dla branży tematy, np. korzystanie z narzędzi i maszyn, prace na wysokościach, pierwsza pomoc czy ewakuacja w przypadku awarii. To sprawi, że pracownicy będą dobrze przygotowani do radzenia sobie z różnymi sytuacjami i będą świadomi zagrożeń. Jednak sama świadomość to czasami za mało. Dlatego budowlańcy powinni być wyposażeni w odpowiedni sprzęt ochronny, a narzędzia i maszyny powinny być regularnie sprawdzane i konserwowane. Kaski, gogle, rękawice, uprzęże czy buty dobrej jakości zapewnią ochronę przed potencjalnymi zagrożeniami, zwłaszcza gdy każdy będzie wiedział, jak z nich prawidłowo korzystać. A regularne przeglądy techniczne pomogą zapobiec awariom, przez co będzie można zminimalizować ryzyko wypadków.

Planowanie i kontrola podstawą… bezpieczeństwa

Planowanie i zarządzanie ryzykiem są nieodłącznymi elementami bezpieczeństwa na budowie. Aby ograniczyć prawdopodobieństwo wystąpienia wypadków przed rozpoczęciem budowy należy przeprowadzić ocenę ryzyka i opracować odpowiednie procedury, a także zadbać by w przypadku awarii dostępne były, znane pracownikom, plany działania i
ewakuacji. Nadzór nad prawidłowym wdrożeniem wszystkich procedur bezpieczeństwa powinien prowadzić odpowiednio przygotowany personel. Regularnie przeprowadzane inspekcje i audyty nie powinny uprzykrzać życia pracownikom, ale pozwolić na wcześniejsze wykrycie zagrożeń. A to umożliwi podjęcie odpowiednich działań naprawczych. Chociaż budowa to miejsce pełne potencjalnych niebezpieczeństw, to jak widać ryzyko można minimalizować. Odpowiednio przygotowany, ubrany i przeszkolony personel, który jest regularnie informowany o wszelkich zmianach dotyczących procedur i przepisów bezpieczeństwa, do tego pracujący dobrym sprzętem, na odpowiednio zagospodarowanym i uporządkowanym placu, będzie nie tylko bezpieczniejszy, ale i efektywniejszy. Warto zainwestować w dobre i stale sprawdzane procedury, gdyż jest to nie tylko obowiązkiem pracodawcy, ale również wspólnym interesem wszystkich zaangażowanych stron. A tylko przez współpracę i świadome działania można stworzyć bezpieczne środowisko pracy na budowie. Na którym wszystkim powinno zależeć.